Dekoder literacki
Kategorie: Wszystkie | Publicystyka | Recenzje
RSS
niedziela, 25 listopada 2012

Mikrofon

Biblia dziennikarstwa – wydawnictwo tyleż bojowe, co rozbrajające – oprócz konkretnych dogmatycznych przykazań, przynosi także garść frontowych opowieści. Poniżej przykłady zastosowania wojennej retoryki zaczerpnięte z jednego tylko artykułu:

„Każdy reporter jest trochę jak żołnierz. Na pierwszej linii frontu. Orężem reportera w radiu jest jego mikrofon”. Rodzaj tego oręża odrobinę uspokaja, choć kiedy się zastanowić, do czego taki mikrofon może posłużyć wojowniczo nastawionemu reporterowi…

Temu ostatniemu nieobce są także zadania operacyjne o charakterze wywiadowczo-szpiegowskim, polegające na kaptowaniu agentów metodą „na jajeczko”: „Bliższe poznanie wymaga trochę czasu i zabiegów. Trzeba wypić kilka kaw, pogadać o niczym, żeby nasze potencjalne źródło informacji mogło się z nami oswoić i uznać za wartościowego rozmówcę, łebskiego dziennikarza, któremu warto sprzedać to i owo – o czym ty pierwszy powiesz w swoim radiu. Ja to określam metodą «na jajeczko». Powinieneś, zanim przejdziesz do meritum, ogrzać trochę relacji z informatorem”. Miejmy zatem baczenie na paplających o niczym. Dla nich to może być gra wstępna do paplania naprawdę o niczym albo i do czego gorszego.

Dla zaprawionego w bojach łebskiego reportera wojna jest jak polowanie (i vice versa): „Polowanie na news, jak to polowanie, bywa niebezpieczne. Nasze źródło informacji może chcieć nas wsadzić na minę”. Jak to łoś, niedźwiedź albo dzik.

News jest jak mikrofon, a mikrofon jest jak oręż: „News może być bronią obosieczną”. Kto newsem wojuje, od newsa ginie.

Kontakty natomiast to wojenne trofea: „Pamiętaj! Kolekcjonuj kontakty i numery telefonów. Nawet jeśli to nie twoja działka, nie ignoruj zdobytego telefonu”.

A „na tak zwaną dupkę, czyli zamknięcie informacji z dźwiękiem”, taka bomba, „że reszcie buty pospadają!”: „Podprowadzenie musi zawierać tak zwane mięso, czyli informacje najważniejsze, najświeższe, te właśnie, które zdobyłeś. Oto przykład (fikcyjny) podprowadzenia: «Tragiczny wypadek pod Poznaniem. Dwie osoby nie żyją, dziewięć jest rannych i są to dzieci”. Mięso co się zowie!

„Zdobyłeś news. Hurra!”

A poza tym uważam, że czas kultury się skończył.

12:23, gtomicki
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 9


Pocztówki legnicke

Wersja papierowa


Ebook